Moc zorganizowana

Kto nie zna tej cudownej kreskówki ´How Coaching Works’, powinien koniecznie ją obejrzeć! Kto nie wie, że jej autorką jest Margaret Moore, aka Coach Meg, ten powinien się o tym dowiedzieć.

Współzałożycielka afiliowanego przy Harvardzie Institute of Coaching oraz szefowa Wellcoaches Corporation, Margaret Moore jest świetnym  coachem (miałam okazję podziwiać jej umiejętności podczas którejś z globalnych konferencji ICF), inspirującym mówcą i autorem.

Spośród jej 3 książek jedna jest dostępna w polskim przekładzie i o niej parę słów poniżej.

Organize Your Mind. Organize Your Life

a po polsku:

Moc Twojego Umysłu

(Przyznasz, że to niekoniecznie to samo. Doprawdy nie rozumiem wydawców? tłumaczy?, którzy uważają, że lepiej dobiorą tytuł książce niż zrobił to sam autor.

Podobnie dosyć mnie irytuje, że w całym tekście Coach Meg nazywana jest trenerką, jakby tłumacz i redaktor wiedzieli lepiej, kim ona jest!)

Ta książka nie jest peanem na cześć mocy naszego umysłu, lecz uporządkowanym poradnikiem. Instruktażem, jak swoim umysłem zarządzać, aby zapanować nad tym, co ujmuje mu mocy (chaos, roztargnienie, brak skupienia, nieuważność), a wzmocnić to, co pomaga żyć i cieszyć się życiem (równowagę, elastyczność, opanowanie i umiejętność kontrolowania emocji).

Współautor książki, Paul Hammerness (praktykujący psychiatra i badacz mózgu), definiuje 6 prostych reguł uporządkowania umysłu – prostych to nie znaczy, że oczywistych i łatwych do wdrożenia – a następnie w kolejnych rozdziałach tłumaczy ich medyczne i neuronaukowe podstawy oraz praktyczne zastosowania. Coach Meg zajmuje się resztą: po każdym takim „teoretycznym wykładzie” wchodzi na scenę, by praktycznie przepracować go z czytelnikiem, zainspirować do działania, podpowiedzieć sposoby, zapoznać z przykładami i ukazać szersze perspektywy. Te praktyczne wskazówki z pewnością stanowią ogromną wartość dodaną dla każdego czytelnika. A dla coacha?

Dla coacha dodatkowo ciekawą może być obserwacja coachingowego backgroundu, obecnego we wszystkich poradach Margaret Moore. I mam nadzieję, że coach odpowiednio przetłumaczy sobie te książkowe „rady” na zachowania, które charakteryzują coaching, dostrzeże fundujące je mocne pytania.

Oto cytat, który moim zdaniem dobrze oddaje sens tej książki (Coach Meg pisze tu o swoich klientach):

Pomagam im w ten sam sposób, co Czytelnikom tej książki – wyjaśniając Reguły porządku, a następnie pomagając ułożyć je w całość. Dodaję im skrzydeł i wiary w siebie, zapewniając narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć cel nadrzędny, jakim jest dobrze zorganizowany umysł. A ten przekłada się na dobrze zorganizowane życie. Jest to życie, w którym człowiek wie, do czego dąży i w jakim celu, widzi wszystkie elementy mechanizmu i pilnuje, by współdziałały bez zarzutu: życie, w którym dokonuje przeważnie właściwych decyzji i wyborów. Życie, które wynosi na wyżyny i pozwala rozkwitać”.

Polecam – zorganizowanym i niezorganizowanym, aby rozkwitać!

Ewa Mukoid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *